Діяльність : Перша допомога

Перша допомога

Не дивлячись на те, що всі люди знають про потенційні небезпеки і всіляко намагаються їх уникнути – нещасні випадки все ж таки трапляються. Причиною може бути власна неуважність, втома, переоцінка власних сил, недостатня підготовка. Також інциденти можуть трапитись із-за факторів, які знаходяться поза межами контролю постраждалого – як то дії інших осіб або природні катаклізми чи техногенні аварії.

Коли трапляється нещасний випадок, час не на вашому боці. Постраждалому треба якнайшвидше надати ефективну допомогу, від якої часто залежить не тільки тривалість та важкість процесу відновлення його здоров’я, а можливо навіть і життя людини.

Чому ж очевидці залишають потерпілого без допомоги? Фахівці переконані: більшість наших громадян не вміють надавати першу допомогу. Найперша причина – брак елементарних знань та спеціальних навичок.


З метою поширення знань з першої допомоги серед населення з 2011 року у Волинській області почала діяти програма навчання навичкам надання першої допомоги. Для реалізації навчального процесу в області Національним комітетом Товариства було забезпечено організаційно-методичну базу: розроблені та сертифіковані в референт-центрі МФТ ЧХ і ЧП з першої допомоги 12-годинна базова та 48-годинна розширена програми навчання; видані навчальні моделі для кожного розділу учбової програми та учбові комплекти навчальних манекенів.

По даній програмі в області працює 3-и тренери. Протягом функціонування програми тренерами обласної організації Товариства було проведено 6-ть навчальних семінарів по підготовці інструкторів по першій допомозі. Всього підготовлено 36-ть чол., із яких на даний час працює 28-м.

Серед населення області навчання навичкам надання першої допомоги проводиться постійно і за весь період функціонування програми по 6-годинній скороченій програмі навчання пройшли 3375 чол., по 12-годинній базовій програмі з видачею сертифікатів міжнародного зразка – 3071 чол. Крім цього в області періодично проводяться майстер-класи по наданню першої допомоги.

З 10 по 14 червня 2015 року по запрошенню Польського Червоного Хреста Люблінського воєводства 15-ть делегатів обласної організації Товариства, з яких 6 дітей віком від 14 до 18 років та 9 дорослих – тренери, інструктори по першій допомозі та голови РО ТЧХ України, були на навчаннях та змаганнях в Польщі, м. Люблін. В змаганнях брали участь 16-ть команд із Польщі та 17-та команда з Волині, яка проходила поза конкурсом. Незважаючи на це наша команда набрала 357 балів та посіла 7 місце. За прийняту участь в змаганнях та показані хороші результати Польський Червоний Хрест подарував Волинській обласній організації ТЧХ України два комплекти манекенів для серцево-легеневої реанімації (2 дорослі манекени-торси, 2 манекени-торси підлітки та 2 дитячі манекени).

Враховуючи те, що наша область включена в проект «Молодіжний чемпіонат Перша допомога» 27 серпня 2015 року на Волинь з офіційним візитом прибула делегація Люблінського регіонального відділення Польського Червоного Хреста у складі: керівника делегації – Кшиштофа Якубовські, координатора просування та підвищення доходів та Матеуша Чіхого – координатора проекту, з метою допомоги у проведенні загальнообласного чемпіонату першої допомоги.

В ході зустрічі були обговорені питання проведення заходу як на районних, міських так і на обласному рівнях. Вирішили районні та міські змагання провести в жовтні, а обласні – в листопаді 2015 року.

З 19 по 28 вересня 2015 року група із 15 волонтерів Волинської обласної організації Товариства Червоного Хреста України під керівництвом 3 працівників-вихователів на запрошення Люблінського Регіонального відділення Польського Червоного Хреста побувала в м. Мшана Дольна Республіка Польща.

Поїздка відбулася в зв’язку з реалізацією Проекту «Молодіжний чемпіонат. Перша допомога», що фінансується в рамках «Зміни в регіоні» Польсько-Американського фонду Свободи – RITA. Метою візиту було підвищення рівня знань у галузі правил надання першої допомоги учнівської та студентської молоді віком 14-18 років.

Протягом всіх днів перебування в Мшані Дольні волинська молодь разом з польськими волонтерами навчалася навикам надання першої допомоги.

Для закріплення матеріалу, який викладався в останній день поїздки, польські та волинські червонохрестівці були поділені на команди постраждалих та рятувальників між якими відбулися змагання.

У вересні 2015 року інструкторами обласної організації було проведено 120-ть уроків з питань надання першої допомоги серед учнів 10 – 11 класів навчальних закладів І-ІІІ ступеня для підготовки та формування команд, які брали участь у І Чемпіонаті «Перша допомога на Волині».

13 жовтня 2015 року Ківерцівська районна організація Товариства Червоного Хреста України першою розпочала проведення районного етапу Чемпіонату.

Перед учасниками змагань стояли наступні завдання: проходження 3-ьох травматичних станцій: «офіціантка», «велосипедист» і «зіткнення» та вирішення тестових завдань на тему: історія Червоного Хреста та навики надання першої допомоги. На кожній із станцій учням потрібно було провести огляд місця пригоди, забезпечити безпеку собі та постраждалому, а також надати першу домедичну допомогу.

Протягом жовтня 2015 року аналогічні змагання пройшли у всіх районах та містах області.

Наступним кроком було проведення обласного етапу І Чемпіонату «Перша допомога на Волині», який проходив в центральному парку культури та відпочинку ім. Лесі Українки в місті Луцьку протягом дня – 26 листопада 2015року.

Змагання розпочалися урочистим відкриттям голови обласної організації Товариства – Валентини Пришко за участю представників обласної та міської влади. Також на змагання прибула Делегація Люблінського Окружного Відділу Польського Червоного Хреста.

Учасники обласного Чемпіонату були поділені на 3 групи. Змагання відбувалися почергово в 3 етапи. Одним із етапів була станція відпочинку, де учасники мали змогу відновити сили, малювали плакати на червонохресну тематику, переглядали повчальні фільми та фотографувалися. Ще одним етапом був похід в зоопарк під час якого молодь отримала масу позитивних вражень та приємних спогадів.

Найцікавішим виявився етап проходження 5 травматичних станцій («ДТП», «Ролики», «М’яч», «Бійка», «Пожежа») на кожній з яких імітувалися певні випадки, опинившись в кортих, команді з п’яти учасників було необхідно надати постраждалим першу домедичну допомогу. На шостій станції необхідно було виконати тестові завдання на теми: «Історія Червоного Хреста» та «Перша допомога».

По завершенню змагань відбулося нагородження всіх команд, переможці отримали в нагороду кубок за відповідне зайняте місце та «Комплект акустика» на навчальний заклад.

За підсумками змагань призові місця отримали: І місце – Луцька міська організація Товариства Червоного Хреста України (команда КЗ «Луцький НВК ЗОШ І-ІІ ст. №7- природничий ліцей»); ІІ місце – Старовижівська районна організація Товариства Червоного Хреста України (НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. – гімназія»); ІІІ місце – Ківерцівська районна організація Товариства Червоного Хреста України (ЗОШ І-ІІІ ст. № 4 м. Ківерці) Спонсором призів змагань був Люблінськиий Окружний Відділ Польського Червоного Хреста.